Aktualności
Dzień Otwartych Drzwi Instytutu Ogrodnictwa w Sadzie Doświadczalnym w Dąbrowicach
Instytut Ogrodnictwa serdecznie zaprasza Państwa do udziału w XXI Dniu Otwartych Drzwi Instytutu Ogrodnictwa w Sadzie Doświadczalnym w Dąbrowicach 14 czerwca 2018 roku. Spotkanie, kierowane zarówno dla sadowników, jak i producentów warzyw, ma na celu popularyzację wyników badań prowadzonych w zakładach naukowych Instytutu Ogrodnictwa. Podczas wykładów i prezentacji doświadczeń przybyłym uczestnikom zostaną przedstawione nowości technologiczne, odmianowe, wdrożenia nowoczesnych metod efektywnej produkcji oraz aktualne prace badawcze z zakresu sadownictwa i warzywnictwa, także te, które są prowadzone w ramach realizowanych w Instytucie Programów Wieloletnich (2015-2020).
Pociąg Słoneczny
W tegoroczne wakacje już po raz czternasty na tory wyjedzie pociąg „Słoneczny” Kolei Mazowieckich. Będzie kursował codziennie w okresie 23 czerwca – 2 września w relacji Warszawa Zachodnia – Ustka – Warszawa Zachodnia. Zatrzyma się m.in. w Gdańsku, Sopocie, Gdyni, Wejherowie, Lęborku i Słupsku. Szczegółowy rozkład jazdy dostępny jest na stronie sloneczny.mazowieckie.com.pl.
Pociąg „Słoneczny” składa się z nowoczesnych wagonów piętrowych i lokomotywy Traxx. Podróż jest szybka i komfortowa. Z Warszawy do Trójmiasta „Słoneczny” dojeżdża w niespełna 3 godziny, do Ustki w zaledwie 5 h 21 min. Wagony piętrowe są klimatyzowane, dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, a także wyposażone w przewijaki dla niemowląt. Na pokładzie dostępny jest również catering. Nad spokojnym przebiegiem podróży każdego turysty czuwa uprzejma obsługa pociągu.
Bilety na przejazdy pociągiem „Słoneczny” są do nabycia w bardzo atrakcyjnych cenach, ponadto w cenie biletu podróżny może zabrać rower lub psa. Zakupu biletów można dokonać w kasach biletowych, za pośrednictwem strony bilety.mazowieckie.com.pl, w aplikacji skycash, w biletomatach KM, a także bezpośrednio u kierownika pociągu. Wakacyjnemu połączeniu stolicy z wybrzeżem towarzyszy akcja promocyjna „Słoneczny wysyp rabatowy”, dzięki której osoby podróżujące pociągiem „Słoneczny” mogą skorzystać z atrakcyjnych zniżek w interesujących miejscach nad morzem.
DZIEŃ OTWARTY
DZIEŃ OTWARTY W BIURACH POWIATOWYCH AGENCJI RESTRUKTURYZACJI I MODERNIZACJI ROLNICTWA -eWniosekPlus - 12 KWIETNIA OD7:30DO 18:00 ZAPRASZAMYDO BIURA POWIATOWEGO ARiMR W OSTROŁĘCE.
BEZPIECZNE GOSPODARSTWO ROLNE
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zaprasza właścicieli gospodarstw rolnych do udziału w XVI edycji Ogólnokrajowego Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne. Głównymi organizatorami Konkursu są: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Państwowa Inspekcja Pracy oraz Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Patronat Honorowy sprawuje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.Celem konkursu jest promocja zasad ochrony zdrowia i życia w gospodarstwach rolnych.
Przy ocenie gospodarstw komisje konkursowe wezmą pod uwagę: organizację obejścia i podwórza gospodarstwa, ład i porządek w obrębie podwórza, zabudowań i stanowisk pracy, stan techniczny budynków inwentarskich i gospodarczych, stan techniczny maszyn, urządzeń
i stosowanych narzędzi, warunki obsługi i bytowania zwierząt gospodarskich oraz inne elementy pracy rolnika.Informacja dotycząca opłaty za odpady komunalne
Wójt Gminy Troszyn zawiadamia, że od dnia 01.03.2018 r. zgodnie z uchwałą Nr XXIX/222/18 Rady Gminy w Troszynie z dnia 1 lutego 2018 r. zmienia się wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi , która wynosi:
- 10,00 za odpady selektywne
- 15,00 za odpady zmieszane
W związku ze zmianą stawki za odpady komunalne, zgodnie z art. 6m ust. 2a z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2017 r. poz. 1289 z późn. zm.) właściciel nieruchomości nie jest zobowiązany do złożenia nowej deklaracji
Opłaty za odpady należy wpłacać na nr. konta bankowego BS Goworowo O/Troszyn 63 8915 0003 0010 0003 2000 0260 Pod nazwą „Opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi” Terminy uiszczenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi upływają:
- Za I kwartał (styczeń, luty, marzec) – do dnia 15 kwietnia 2018
- Za II kwartał (kwiecień, maj, czerwiec) – do dnia 15 lipca 2018
- Za III kwartał (lipiec, sierpień, wrzesień) – do dnia 15 października 2018
- Za IV kwartał (październik, listopad, grudzień) – do dnia 15 stycznia 2019
PROWADZENIE PRODUKCJI ROLNICZEJ
Od września 2012 r. nie ma już naboru do szkół dla dorosłych, które prowadzą kształcenie zawodowe. W to miejsce wprowadzono kursy. Absolwenci otrzymują zaświadczenie o ukończeniu kursu. Następnie przystępują do egzaminu zawodowego i otrzymują od Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej świadectwo potwierdzające kwalifikacje zawodowe. Uzyskanie potwierdzenia kwalifikacji zawodowych jest przydatne przy ubieganiu się o dotacje z UE: „młody rolnik” itp. Kurs ma zasadniczą przewagę nad edukacją w systemie szkolnym; zdobycie kwalifikacji będzie możliwe w krótszym czasie Termin kursu: 22 kwietnia – 17 listopada 2018 r.
Jednolity Plik Kontrolny (JPK_VAT)
Szanowni Państwo, Od 1 stycznia najmniejsi przedsiębiorcy – płatnicy VAT, zatrudniający do 10 osób, o obrotach nieprzekraczających 2 mln euro rocznie (także prowadzący jednoosobowe działalności gospodarcze) - najpóźniej do 26 lutego 2018 r. po raz pierwszy muszą wysłać do systemu Ministerstwa Finansów Jednolity Plik Kontrolny (JPK_VAT).
Giełda Rolna
Pragniemy poinformować o nowej giełdzie rolniczej Agro-Market24. Jest to platforma internetowa skierowana do producentów rolnych. W Agro-Market24 producenci rolni mogą dodawać bezpłatnie ogłoszenia, przeglądać listę ogłoszeń i przede wszystkim w łatwy i szybki sposób znaleźć odbiorców na swoje produkty 7 dni w tygodniu na rynku krajowym i międzynarodowym. Bezpośredni dostęp do szerokiego rynku odbiorców (pominięcie pośredników), umożliwia sprzedaż w wyższych cenach niż dotychczas. Zapraszamy do korzystania z portalu.
Więcej informacji na Giełda rolnicza Agro-Market24
Masz 50-69 lat? Zrobiłaś już mammografię?
Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi nadzorowanego przez Ministerstwo Zdrowia. Waga i znaczenie Programu dla zdrowia i życia Polek jest nie do przecenienia. Kobiety w wieku 50 – 69 lat są bowiem najbardziej narażone na ryzyko zachorowania.
„Mimo, iż mammografia to najskuteczniejsza metoda profilaktyki raka piersi, nadal mniej niż połowa kobiet poddała się bezpłatnemu badaniu w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi – mówi dr Małgorzata Cymerman z LUX MED Diagnostyka – Zachęcamy panie do profilaktyki związanej z rakiem piersi, gdyż jest to najczęściej występujący nowotwór złośliwy wśród Polek."
Troszyn – 13 luty 2018 przy Centrum Kultury, ul. Szkolna 6
Badania ankietowe
Urząd Statystyczny w Warszawie od wielu lat realizuje za pośrednictwem ankieterów statystycznych, na terenie województwa mazowieckiego badania ankietowe prowadzone przez Główny Urząd Statystyczny